Wszyscy kochają baseny w ogrodzie. Stanowią one synonim luksusu, oferują wygodę relaksu i rozrywki na świeżym powietrzu bez wychodzenia z domu. Są idealnym miejscem do ochłody w upalne dni, spędzania czasu z rodziną i przyjaciółmi oraz prowadzenia aktywnego stylu życia. Dodatkowo, basen w ogrodzie podnosi estetykę i wartość nieruchomości, tworząc prywatną oazę do odpoczynku. Tutaj jednak kończy się po części garść pozytywów na ten temat. Zaczyna się z kolei kwestia formalności – szczególnie, jeśli zaczynasz myśleć o inwestycji w basen w swoim ogrodzie. Według polskiego prawa budowlanego, basen ogrodowy może być kwalifikowany na różne sposoby, w zależności od jego wielkości, rodzaju oraz sposobu umieszczenia na posesji. Dodatkowo jest jeszcze jeden detal, o którym nie pomyślisz przy kupnie, a może kosztować Cię sporą sankcją. Za co dostaniesz mandat przy basenie ogrodowym? Jak kwalifikowany jest basen w perspektywie prawa polskiego? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne na ten temat właśnie w tym artykule.
W jaki sposób basen ogrodowy jest kwalifikowany wedle przepisów prawa budowlanego?
Zacznijmy w tym zakresie od absolutnych podstaw. Kluczowe kwestie dotyczące kwalifikacji basenów ogrodowych w świetle prawa budowlanego należy rozumieć w dwojaki sposób. Basen może mieć bowiem charakter przenośny lub stały. W pierwszym wypadku są to tzw. baseny przenośne, które są rozstawiane na sezon letni i nie wymagają trwałego fundamentu. Nie są przez to traktowane jako obiekty budowlane w rozumieniu prawa budowlanego. Oznacza to, że na taki basen nie jest potrzebne pozwolenie na budowę ani zgłoszenie do organu administracyjnego.
Zupełnie inna kwestia to basen stały, trwale związany z gruntem, ponieważ są one trwale związane z gruntem. Tutaj mogą być wkopane w ziemię i wymagają wtedy fundamentów lub instalacji technicznych, a przez to mogą być kwalifikowane jako obiekty budowlane. W takim przypadku mogą obowiązywać następujące przepisy dotyczące konieczności zgłoszenia oraz pozwolenia na budowę. Jeśli basen nie przekracza powierzchni zabudowy 50 m², zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt 15 Prawa budowlanego, budowa takiego basenu wymaga jedynie zgłoszenia do starostwa powiatowego lub urzędu miasta. Natomiast gdy basen przekracza powierzchnię 50 m², konieczne jest uzyskanie pozwolenia na budowę. Wymaga to złożenia projektu budowlanego oraz uzyskania formalnych zgód od odpowiednich organów.
Na co jeszcze zwrócić uwagę z perspektywy budowy basenu ogrodowego?
Na pewno budując basen stały, należy pamiętać o przepisach dotyczących odległości od granicy działki. Zwykle dla obiektów budowlanych wymaga się, aby znajdowały się one w odpowiedniej odległości od granicy działki, co zazwyczaj wynosi 3 m dla budynków niemieszkalnych. Inna sprawa to przekształcenie działki, gdyż w niektórych przypadkach, jeżeli basen w znaczny sposób zmienia charakter działki, może być wymagane przekształcenie działki rolnej na budowlaną, co również podlega dodatkowym procedurom administracyjnym.
To za co dostaniesz mandat za basen w ogrodzie?
Tutaj taka sankcja będzie miała podłoże wpływu na środowisko naturalne. W przypadku większych basenów, które wymagają instalacji technicznych, np. systemów filtracji, doprowadzenia wody lub odprowadzania ścieków, mogą być wymagane dodatkowe zgody, np. od zarządcy kanalizacji lub innych organów odpowiedzialnych za ochronę środowiska. To wydaje się oczywiste. Natomiast jest jeszcze jeden inny, istotny detal. Mianowicie karą nawet 5 tys. zł może zostać obciążony właściciel basenu w gminie, w której istnieją ograniczenia w zakresie zużycia wody np. związane z suszą. Warto więc mieć to na uwadze.
Zastanawiasz się nad budową basenu w ogrodzie?
W takim wypadku proponuję, aby napisać do mnie wiadomość. Opisz mi w mailu Twoje przedsięwzięcie, a także załącz wszelkie szczegóły. Postaram się doradzić i zaproponować Ci możliwie najbardziej korzystnie rozwiązanie. Pomogę Ci w po prostu w budowie basenu ogrodowego tak, abyś mógł czerpać z niego pełną radość. To ważne, aby inwestować w takim nabytek bez obaw o kary i mandaty.