Wnętrza budynków posiadają ograniczoną przestrzeń do zagospodarowania. W jednym wypadku nieco większą, w innym mniejszą. Przy mniejszym metrażu często właściciele mieszkań bądź lokali użytkowych kierują swoją uwagę w stronę inteligentnych rozwiązań. Jednym z nich jest m.in. antresola. W praktyce stanowi ona przestrzeń wewnątrz budynku, która zazwyczaj znajduje się między podłogą a sufitem jednego z pięter i jest otwarta na główne pomieszczenie. Z perspektywy prawa budowlanego w Polsce, antresola ma specyficzne definicje i wymagania. Warto więc zainteresować się m.in. kiedy antresola jest osobną kondygnacją? Na co zwrócić szczególną uwagę? Dowiedz się więcej na ten temat, właśnie w tym artykule.
Jakim przepisom podlega antresola z perspektywy przepisów prawa polskiego?
W ostatnim artykule dokonałem analizy kroków, które możesz podjąć w razie zepsutej pompy ciepła oraz tego czy altanka wymaga pozwolenia na budowę. W podobnym stopniu w tym wpisie skupimy się na samej antresoli. W tym zakresie posłużymy się Rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Wedle par. 3. pkt 19 tego rozporządzenia, przez antresolę należy rozumieć górną część kondygnacji lub pomieszczenia, która umiejscowiona jest nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji. Dodatkowo rozumiana jest w kontekście mniejsze także od pomieszczenia, która jest niezamknięta przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, na którego powierzchni jest wydzielona.
Warto w tym aspekcie odnieść się jeszcze do definicji samej kondygnacji. Została ona zawarta w tym samym artykule, jednak w pkt 16. Przez kondygnację można rozumieć poziomą część budynku, zawartą pomiędzy powierzchnią posadzki na stropie lub najwyżej położonej warstwy podłogowej na gruncie a powierzchnią posadzki na stropie. W przepisie znajduje się szczegółowa, rozbudowana wersja opisowa. Należy zwrócić jednak uwagę na jeszcze jedną kwestię, a mianowicie: kondygnacja jest poziomą część budynku stanowiącą przestrzeń na urządzenia techniczne, mającą średnią wysokość w świetle większą niż 2 m. Dlaczego? O tym więcej nieco w kolejnym akapicie. Czy antresola wymaga zgłoszenia? W niektórych przypadkach, gdy antresola nie wprowadza istotnych zmian konstrukcyjnych, może być wystarczające zgłoszenie zamiaru budowy do odpowiedniego urzędu. Każdorazowo jednak warto się w tym aspekcie skonsultować, aby uniknąć niepotrzebnej pomyłki.
Co to dla Ciebie oznacza?
Antresola, zgodnie z polskim prawem budowlanym, jest więc rozumiana jako „półpiętro”, czyli poziom usytuowany wewnątrz kondygnacji budynku. Częściowo jest to element zabudowy, otwarty na niższą kondygnację. Przepisy szczegółowo definiują charakterystykę antresoli. Przykładowo prawo budowlane określa minimalną wysokość antresoli, która wynosi zazwyczaj co najmniej 2,2 metra, aby zapewnić odpowiednie warunki użytkowe. Dodatkowo jej powierzchnia jest ograniczona do określonego procentu powierzchni kondygnacji, na której się znajduje. Zwykle wynosi to maksymalnie 1/3 powierzchni kondygnacji lokalu. Antresola musi być odpowiednio skonstruowana z uwzględnieniem obciążeń i wymogów bezpieczeństwa, takich jak stabilność konstrukcji oraz bezpieczeństwo pożarowe.
Zastanawiasz się nad antresolą?
Antresola z perspektywy prawa budowlanego w Polsce jest traktowana jako specyficzny element architektoniczny. Musi spełniać określone wymagania techniczne i bezpieczeństwa. Jeśli nie masz pewności, czy Twój pomysł wpisuje się w najprostsze możliwe rozwiązanie bez konieczności większych formalności, napisz do mnie. Opisz mi swój pomysł, a ja zasugeruje Ci dostępne opcje. Zapraszam do kontaktu.