W ostatnim czasie rozpocząłem serię artykułów na temat specyficznych konstrukcji z perspektywy prawa budowlanego. O ile omówiłem już m.in. altankę w ogrodzie i domek dla dziecka, to w tym wpisie postanowiłem skupić się na budowie stawu i oczka wodnego. Budowa w Polsce z perspektywy przepisów zawsze kojarzy się z szeregiem formalności. Nie wszystko jednak wchodzi w ich zakres i m.in. altankę o określonych parametrach postawisz bez pozwolenia czy zgłaszania. Czy staw w takim razie wymaga pozwolenia na budowę? Czy oczko wodne trzeba zgłosić? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Czy oczko wodne lub staw wymagają pozwolenia na budowę?
Wedle mojej wiedzy, jeśli taki staw ma mniej niż 1000 m² i do 3 metrów głębokości, to nie ma konieczności wypełniania żadnych formalności. W Polsce budowa stawu lub oczka wodnego w ogrodzie nie zawsze wymaga więc pozwolenia na budowę lub konieczności wykonania zgłoszenia. Małe oczka wodne o powierzchni zazwyczaj można realizować bez większych problemów. Natomiast większe stawy bądź zbiorniki wodne tego rodzaju, szczególnie te, które mogą wpływać na środowisko naturalne lub są zlokalizowane w obszarach chronionych, mogą wymagać uzyskania pozwolenia na budowę. Ważne jest też zwrócenie uwagi na lokalne plany zagospodarowania przestrzennego, które mogą wprowadzać dodatkowe wymagania lub ograniczenia.
Czy konstrukcje ogrodowe wymagają formalności z perspektywy prawa budowlanego?
To zależy. Ozdabianie ogrodu z wykorzystaniem oczka wodnego może przynieść spektakularne efekty i stworzyć relaksującą przestrzeń. Podobny efekt można uzyskać stawiając w jego ramach wspomniany na początku domek dla dziecka lub altankę. Wszystkie wymienione elementy pomogą stworzyć spójną i atrakcyjną przestrzeń w Twoim ogrodzie. To jednak nie wszystko. Warto również omówić jeszcze instalację fotowoltaiczną, którą pokrótce omówiłem w artykule pod tym linkiem w ramach rękojmi oraz gwarancji.
Instalacja fotowoltaiczna – pozwolenie na budowę czy wystarczy zgłoszenie?
Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, przed rozpoczęciem robót budowlanych, w tym instalacji fotowoltaicznej, konieczne jest uzyskanie decyzji o pozwoleniu na budowę. W przypadku montażu paneli fotowoltaicznych o mocy przekraczającej 50 kW, wymagane jest zawsze pozwolenie na budowę, bez względu na to, czy są one instalowane na gruncie czy na budynku. Inwestor musi zatem uzyskać odpowiednie pozwolenie przed przystąpieniem do prac budowlanych poza wyjątkami od reguły. Przykładem będzie, gdy nie ma konieczności wykonania robót w obrębie obiektu budowlanego, dla których niezbędne jest pozwolenie na budowę przy urządzeniach fotowoltaicznych o mocy do 50 kW.
Planujesz budowę czegoś większego niż oczko wodne?
Jeśli rozważasz budowę czegoś większego niż altanka ogrodowa lub staw, sugeruję, abyś wysłał do mnie maila. Wybudowanie domu jednorodzinnego to zupełnie inna sprawa niż postawienie altanki w ogrodzie. Zanim przystąpisz do budowy, warto uzyskać informacje na temat obowiązujących przepisów i ewentualnych formalności. Dzięki temu będziesz mógł właściwie zaplanować i przeprowadzić inwestycję zgodnie z aktualnymi przepisami prawnymi. Niemniej jednak nie zawsze jest to konieczne. Jeśli jednak już ubiegasz się o pozwolenie na budowę przyszłego domu, zalecam zadbanie o każdy nawet najdrobniejszy detal. Zapraszam do kontaktu w tej sprawie. Chętnie udzielę porady w celu znalezienia dla Ciebie najlepszego i sprawdzonego rozwiązania.