Pozwolenia na budowę to w zasadzie najczęściej poruszane zagadnienia związane z branżą budowlaną. W prawie budowlanym, jeśli nie jest wymagane pozwolenie to często zastępczo trzeba zgłosić konstrukcje. Procedurę określają konkretne wymogi prawne, które odpowiadają cechom danej budowli np. jej metrażowi, wysokości, odległości od ogrodzenia lub krawędzie działki. Nie wszystkie budynki wymagają jednak takiego pozwolenia na budowę. Jak to wygląda z perspektywy altanki ogrodowej? Czy możesz sobie ją postawić i nie informować o tym organów? Dowiedz się więcej na ten temat, właśnie w tym artykule.
Altanka w Twoim ogrodzie – co na to przepisy budowlane?
W polskim prawie budowlanym, budowa altanki ogrodowej może wymagać pozwolenia na budowę lub może być realizowana na podstawie zgłoszenia zależnie od jej wielkości i lokalnych przepisów. Wszystko w zależności od tego, jaki ma metraż, a także jaki jest m.in. jej fundament. Altankę ogrodową o powierzchni zabudowy poniżej 35 m² bez fundamentu można postawić na bez zgłoszenia i bez pozwolenia. Warto jednak wspomnieć, że musi być zachowana odpowiednia odległość od granicy działki, co najmniej 1,5 metra, chyba że miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego lub warunki zabudowy stanowią inaczej. Z kolei jeżeli altanka przekracza 35 m² powierzchni zabudowy lub 5 metrów wysokości, konieczne może być uzyskanie formalnego pozwolenia na budowę bądź dokonanie wspomnianego zgłoszenia.
Kiedy może być wymagane pozwolenie na budowę altanki w Twoim ogrodzie?
Pozwolenie jest także wymagane w przypadkach, gdy wymogi dotyczące lokalizacji altanki są określone przez lokalny plan zagospodarowania przestrzennego. Dane warunki zabudowy mogą po prostu narzucać dodatkowe ograniczenia. Poza tym, gdy altanka ma pełnić funkcje innych niż typowo rekreacyjne lub ogrodowe, wymagane jest pozwolenie na budowę. Podobne zresztą uwarunkowania opisywałem w przypadku budowy domku dla dzieci w ogrodzie. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w artykule pod tym linkiem. Podobnie istnieje jeszcze warunek odnośnie wysokości budynku, którzy nie może przekraczać w tym wypadku 5 metrów. Lokalne przepisy i regulacje to specyficzny temat, gdyż w niektórych gminach mogą obowiązywać zasady dotyczące budowy altanek ogrodowych. Związane są one zazwyczaj z ochroną krajobrazu, szczególnymi warunkami zabudowy czy też wymaganiami estetycznymi. Zanim postawisz więc altankę w ogrodzie, zweryfikuje je lub skontaktuj się ze mną. Zrobię to w Twoim imieniu.
Zastanawiasz się nad budową czegoś większego niż altanka ogrodowa?
Proponuję więc, żebyś napisał do mnie maila. Budowa domu jednorodzinnego to już zupełnie inna kwestia niż postawienie altanki do ogrodu. Przed przystąpieniem do budowy altanki ogrodowej zaleca się skontaktowanie się z lokalnym urzędem gminy lub starostwem, aby uzyskać informacje o obowiązujących przepisach i ewentualnie koniecznych formalnościach. To pozwoli na prawidłowe zaplanowanie i przeprowadzenie inwestycji zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi. Nie zawsze jednak jest to konieczne. Natomiast, jeśli starasz się już o pozwolenie na budowę swojego przyszłego domu, zadbaj o wszystkie nawet najdrobniejsze detale. Zapraszam w tej sprawie do kontaktu. Doradzę Ci możliwie najbardziej korzystne i szybkie rozwiązanie.