Kierownik budowy z perspektywy prawa budowlanego to osoba posiadająca odpowiednie pełniąca kluczową rolę w procesie realizacji inwestycji budowlanej. Jest on odpowiedzialny za nadzorowanie prac budowlanych, zapewnienie zgodności z przepisami oraz zapewnienie bezpieczeństwa na placu budowy. Ponadto wedle stanowiska to kierownik prowadzi dziennik budowy, w którym dokumentowane są wszystkie istotne zdarzenia, postępy prac oraz decyzje podejmowane w trakcie realizacji inwestycji. Oznacza to, że to jego zadaniem jest w pewnym stopniu realizacja całego procesu na miejscu oraz czuwanie nad przebiegiem prac oraz ich bezpieczeństwem. Nie zawsze jednak kierownik wywiązuje się ze swoich zobowiązań, a także dogaduje np. z głównym inwestorem. W takim wypadku możliwym rozwiązaniem jest zmiana kierownika budowy. W jaki sposób to jednak przeprowadzić? Dowiedz się więcej na ten temat właśnie w tym artykule.
Kierownik budowy z perspektywy stanowiska i odpowiedzialności
Kierownik budowy musi posiadać uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjno-budowlanej, instalacyjnej, drogowej, mostowej lub innej odpowiedniej dla danej inwestycji. Zgodnie z Ustawą Prawo budowlane kierownik budowy to osoba fizyczna posiadająca uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności, która jest wyznaczona przez inwestora do kierowania robotami budowlanymi na terenie budowy. Katalog obowiązków znajduje się w art. 22 Ustawy i poza wymienionymi powyżej, warto także wspomnieć, że to on jest także odpowiedzialny za kontrole jakości czy też po części odbiory techniczne.
Przykładowo to kierownik po zakończeniu prac budowlanych kierownik budowy przygotowuje zawiadomienie o zakończeniu budowy oraz kompletuje dokumentację powykonawczą. Ponadto także to on współpracuje z inwestorem w celu uzyskania pozwolenia na użytkowanie obiektu budowlanego, co jest niezbędne do rozpoczęcia jego rzeczywistej eksploatacji. Można znaleźć więcej przykładów, ale nie jest to istotne z perspektywy bieżącego tematu.
W jaki sposób zmienić kierownika budowy w trakcie budowy?
Kwestia ta jest uregulowana w art. 44 Prawa budowlanego. W zasadzie przepis ten zawiera dokładny opis tej procedury, a zarazem jest krótki. Inwestor po prostu dołącza do dokumentacji budowy oświadczenia o przejęciu obowiązków przez inne osoby na tym stanowisku. Aby zmienić kierownika budowy, wcześniej konieczne było zgłoszenie tego faktu do powiatowego inspektora nadzoru budowlanego. Obecnie nie jest to już wymagane i wystarczy dołączyć oświadczenie nowego kierownika budowy o przejęciu obowiązków do dokumentacji. Nowy kierownik budowy wpisuje w dzienniku budowy datę, od której przejmuje wszystkie obowiązki i tyle.
Jak wpisać zmianę kierownika do dziennika budowy?
W przypadku konieczności zmiany kierownika, dotychczasowy kierownik ma obowiązek wpisać datę, z którą kończy pełnienie funkcji kierownika. Dodatkowo zawiera się opis stanu robót na dany moment. Następnie nowy kierownik wpisuje datę początkową i w ten sposób potwierdza przejęcie obowiązków kierownika budowy. Potwierdza także stan obecny na budowie i stopień realizacji przeprowadzanych robót. Wpisy ogólnie przyjmują poniższą formę:
- data,
- podpis osoby dokonującej wpisu,
- imię, nazwisko
- nazwa funkcji lub organu, który reprezentuje.
Kierownik budowy nie musi za każdym razem wpisywać tych danych ręcznie – wystarczy, że użyje pieczątki.
Zastanawiasz się nad zmianą swojego kierownika budowy?
Jeśli masz w tym zakresie wątpliwości, proponuję żebyś napisał do mnie maila. Opisz swoją sytuację, ponieważ procedura raczej wydaje się prosta. Natomiast jeśli faktycznie masz pytania, to znaczy konieczność weryfikacji Twojego problemu w sposób nieco bardziej szczegółowy. Kiedy powstają pytania w prostej kwestii, oznacza to, że nie jest to tak prosta materia, jak mogłoby się wydawać. Napisz do mnie wiadomość i postaramy się wspólnie rozwiązać problem. Zapraszam do kontaktu.