Inwestujemy z różnych powodów. Głównie jednak robimy to dla zysków finansowych, dywersyfikacji portfela czy ochrony przed inflacją. Generowania dochodów z różnych źródeł wydaje się po prostu rozsądne. Każdy inwestor ma swoje unikalne motywacje i cele, które kierują ich decyzjami inwestycyjnymi. Warto jednak skupić się bardziej na konkretach i specyfice danego sektora inwestycji, aby zgłębić zagadnienie będące tematem artykułu. W tym wpisie omówimy więc spółkę deweloperską i budowlaną, a w materiale wideo z podcastu znajdziesz bardziej szczegółowe rozwinięcie. Na czym polega PSA? Na czym polega ESOP? Dowiedz się więcej właśnie tutaj.
W jaki sposób inwestor może wejść do spółki?
Inwestorzy mogą to zrobić na różne sposoby. Wszystko w zależności od struktury spółki i warunków negocjowanych między stronami. Aby stać się częścią spółki można przykładowo przeprowadzić zakup akcji lub udziałów poprzez publiczną ofertę akcji bądź transakcje na rynku wtórnym. Po IPO inwestorzy mogą kupować akcje spółki na rynku wtórnym, takim jak giełda papierów wartościowych. Czasami możliwy jest także bezpośredni zakup udziałów od obecnych udziałowców lub od spółki.
Inwestorzy korzystają także z tzw. venture capital bądź private equity. Mogą wtedy zainwestować kapitał w młode, rozwijające się spółki w zamian za udziały lub nabyć je w bardziej dojrzałych spółkach, często w celu restrukturyzacji lub ekspansji biznesu. Niejednokrotnie sposobem na wejście są obligacje zamienne oraz przypadki, w których podmioty mogą udzielić spółce pożyczki, która może zostać zamieniona na udziały spółki zgodnie z warunkami umowy. Możliwości jest więc niezwykle dużo, ale każda musi być dopasowana bezpośrednio do specyfiki działalności danego inwestora na rynku.
Partnerstwo strategiczne lub joint venture
Do spółki można wejść także przez nawiązanie partnerstwa strategicznego, w ramach którego obie strony współpracują na rzecz wspólnych celów biznesowych. Niektórzy inwestorzy decydują się, aby stworzyć joint venture z spółką, co oznacza utworzenie nowego podmiotu, w którym obie strony mają udziały i wspólnie realizują określony projekt.
O co chodzi z ESOP?
ESOP to program, który umożliwia pracownikom nabywanie akcji swojej firmy, często po preferencyjnych cenach. Dzięki temu pracownicy stają się współwłaścicielami firmy, co może zwiększać ich zaangażowanie i motywację do pracy. Rozwiązanie ma jednak nie tylko same zalety. Musi zostać wprowadzone w sposób dopasowany do m.in. wielkości firmy decydującej się na taki sposób motywacji pracowników. W innym wypadku może bowiem prowadzić m.in. do upłynnienia się kapitału oraz udziałów w firmie.
Pracownicy mogą czerpać korzyści finansowe z rosnącej wartości akcji firmy. Dodatkowo, posiadanie akcji może motywować pracowników do bardziej efektywnej pracy i zwiększenia wydajności, ponieważ ich wynagrodzenie jest bezpośrednio powiązane z wynikami firmy. Pracodawcy z kolei mogą przyciągać i zatrzymywać talenty, oferując akcje jako część pakietu wynagrodzeń. ESOP może również służyć jako narzędzie do sukcesji właścicielskiej, umożliwiając stopniowe przekazanie własności firmy pracownikom.
Jak zabezpieczyć się przed wrogim przejęciem?
ESOP może niestety jak w przypadku innych metod upłynniania udziałów, spowodować wzrost zagrożenia związanego z przejęciem. Jak zabezpieczyć się przed utratą kontroli w spółce? To sytuacja, w której jedna firma próbuje przejąć kontrolę nad inną bez zgody zarządu tej drugiej firmy. Warto w tym zakresie zabezpieczyć się odpowiednio wcześniej na taką możliwość wprowadzając m.in. akcje w formie niemej lub korzystając z zapisów w statucie. Więcej na temat konkretnych sposobów przeczytasz w moim artykule dostępnym pod tym linkiem.
Planujesz wprowadzić ESOP lub zabezpieczyć firmę przed przejęciem?
Jeśli masz pytania dotyczące utraty kontroli w spółce, zapraszam do kontaktu. Możesz do mnie napisać maila z opisem swojej sytuacji lub zadzwonić, aby omówić szczegóły podczas spotkania. Rozumiem, że procedury mogą być skomplikowane. Jeśli masz wątpliwości lub nie jesteś pewien, jakie rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze, skontaktuj się ze mną. Postaram się pomóc i doradzić w Twojej sprawie. Zapraszam do kontaktu.