Domy ekspozycyjne, to nieruchomości zaprojektowane i zbudowane w celu prezentacji potencjalnym klientom możliwości oraz standardów wykonawczych dewelopera. Podobne rozwiązania prezentowane są również przez producentów domów prefabrykowanych. Służą one jako przykłady do obejrzenia, pomagając klientom w podjęciu decyzji o zakupie lub zamówieniu domu. Dzięki temu, że odbiorca może dotknąć konkretny produkt, a także zobaczyć efekty pracy firmy – podejmuje na tej podstawie decyzje odnośnie inwestycji. Domy ekspozycyjne to świetna okazja, aby namacalnie przekonać się, jak Twój dom może wyglądać w przyszłości. Ten artykułu poświęcony jest jednak nie perspektywy nabywcy, a przepisom, które spełnić musi przedsiębiorca. Czy musisz mieć pozwolenie na budowę domu ekspozycyjnego? Czy w takim razie konieczne jest zgłoszenie domu ekspozycyjnego? Dowiedz się wszystkiego co niezbędne na ten temat, właśnie w tym artykule.
W jaki sposób domy ekspozycyjne podporządkowane są przepisom prawa budowlanego w Polsce?
W Polsce domy ekspozycyjne są regulowane przez przepisy m.in. Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane. Główne przepisy tego dokumentu obejmują wymagania dotyczące uzyskania pozwoleń na budowę, zgodności z planem zagospodarowania przestrzennego oraz technicznych norm budowlanych. W tym aspekcie zastanowimy się więc czy domy ekspozycyjne wymagają jakiegokolwiek zgłoszenia do konkretnego organu. Na pewno pozwolenia na budowę nie wymagają tymczasowe obiekty budowlane. W szczególności te, które nie są w sposób trwały połączone z gruntem lub też przewidziane do rozbiórki lub przeniesienia w inne miejsce w terminie określonym w zgłoszeniu. Tak zresztą wskazuje art. 29 ust. 1 pkt 12 p.b. w brzmieniu z 1 stycznia 2017 r. Stoi to w pewnym zestawieniu z odpowiedzią na pytanie w odniesieniu do konieczności zgłoszenia lub pozwolenia na budowę domu ekspozycyjnego.
Czy musisz zgłosić budowę domu ekspozycyjnego?
Nie trzeba tego zgłaszać, ponieważ dom ekspozycyjny uznawany jest za tzw. eksponat użytkowy. W kontekście prawa budowlanego termin ten odnosi się do obiektów, które są przeznaczone do prezentacji oraz demonstracji określonych funkcji, technologii lub produktów w sposób umożliwiający ich użytkowanie przez zwiedzających lub klientów. W polskim prawie budowlanym, eksponaty użytkowe mogą być traktowane w sposób specyficzny, w zależności od ich przeznaczenia, charakterystyki oraz czasu, na jaki są postawione. W tym kontekście z kolei, jeśli taki dom ekspozycyjny zostanie postawiony we wnętrzu Twojego salonu sprzedażowego, a nawet obok niego na Twoim terenie, to nie musisz nic zgłaszać ani nie musisz też ubiegać się o pozwolenie na budowę. Jedynym wymogiem jest to, aby działka na której zamierzasz postawić dom ekspozycyjny – np. z perspektywy planu zagospodarowania miała uprawnienie do postawienia obiektów tymczasowych.
Ubiegasz się o pozwolenie na budowę lub nie wiesz czy wystarczy tylko zgłoszenie?
W takim wypadku po prostu napisz do mnie maila. Opisz mi w nim swoją sytuację, załącz dokumenty dotyczące docelowej budowy lub po prostu przedstaw mi czego potrzebujesz. Na podstawie stanu faktycznego przedstawię Ci możliwości oraz zaproponuje rozwiązanie. Zapraszam do kontaktu.